Webové stránky města

Na začátku tohoto textu bych rád napsal, že jsem jej připravil ne pouze jako kritiku, ale především jako náhled, jak bychom mohli vyřešit problém, který nás trápí dlouho dobu, a který je řešitelný poměrně snadno. Webové stránky jsou zrcadlem jejich provozovatele. V našem případě jsou stránky jistebnice.cz mnohdy tím prvním, s čím se návštěvník našeho města setká. Přece jen žijeme v 21. století a nepředpokládám, že by dnes někdo hledal naše město v tištěné encyklopedii.

Ještě než se dostanu k samotným stránkám města, je potřeba zmínit stránku Jistebnice na wikipedii: cs.wikipedia.org/wiki/Jistebnice, která je zpracována moc pěkně a přináší mnoho zajímavých informací včetně prokliků na některé místní rodáky a významné osobnosti. I zde je prostor pro zlepšení, ale alespoň máme na čem stavět.

Má kritika současného stavu stánek města sahá až do roku 2008, kdy jsem založil jednoduché stránky blogového typu s doménou jistebnice.com. Tuto stránku vlastním dodnes. Tehdy v době, kdy sociální sítě byly v plenkách, jsem cítil potřebu dát obyvatelům možnost sdílet / zveřejňovat informace a zároveň soustředit pokud možno všechny důležité informace a odkazy na jedno místo.

V době, kdy začala fungovat sociální síť facebook a umožnila tvorbu stránek, jsem ihned reagoval a zabral doménu facebook.com/jistebnice s tím, že jakmile nastane správný čas, předám doménu do správy města.

Cítím, že čas změny brzy nastane. Měl jsem velkou radost, když mi pan starosta řekl, že můžu přinést nápady, jak by měly stránky města vypadat a co by tam mělo být. A právě na toto se dnes zaměřím, ale nejdříve musím začít kritikou současného webu.

CO JE ŠPATNĚ?

1. První věc, která musí každého praštit do očí, je neučesaný styl a úprava textu. Několik fontů písma, různé velikosti textu a celkově grafický guláš.


2. Velmi špatně jsou zde prezentovány důležité sezónní informace typu běžkařských tras. Takováto informace musí během zimních měsíců doslova praštit do očí a ne být zapadlá mezi neaktuálními informacemi. Čtyři roční období a čtyři bannery, které se mění na jednom místě. Čtyři důvody proč nás navštívit.


3. Je potřeba odsunout nepodstatné informace na méně významná místa. Chápu, že je potřeba prezentovat, že jsme dostali dotaci, ale je opravdu nutné, aby to zabíralo nejlepší místo na stránce?


4. Velmi špatná je samotná struktura / pavouk / mapa stránek. Ano, je pravda, že právě toto je to nejtěžší. Vystavět vše tak, aby se návštěvník orientoval intuitivně. Ovšem chaos našich stránek je absolutní.


5. Nahrané dokumenty by se měly otevírat v samostatném novém okně. Je určitě pohodlnější okno zavřít než se vracet zpět. Dokumenty by se rozhodně neměly stahovat do počítače bez potvrzení uživatele. Často se chci na něco jen podívat a soubor se mi stáhne. A hlavně je důležité, aby zde měla každá agenda neomezený archiv s náhledem dokumentů hluboko do historie. Někdo by se třeba rád podíval zpět, za kolik se prodávaly v jídelně obědy v roce 2012, ale taková informace má smysl jen pokud je archiv kompletní.


JAK TEDY NA TO?

První, co bude potřeba udělat, je stanovit si rozumný rozpočet. Stránky se dají udělat za nižší desítky tisíc korun, ale stejně tak za nižší stovky tisíc. Záleží, co chceme. Osobně si myslím, že u nás bude bohatě stačit jednoduchá varianta, která bude stát na perfektní struktuře informací a jednoduchém designu. Opět se stačí podívat jak to funguje jinde.

mesto-uh.cz - QCM - cca 150.000,-  Kč bez DPH
mestocernosice.cz - Galileo - pro obec 2000 obyvatel cca 50.000 - 70.000,- + 15.000 ročně podpora
mucl.cz - Vismo - stejná firma, která spravuje naše současné stránky bez informace o ceně

Plnění stránek obsahem je pak naše práce, kterou je nutné perfektně uchopit. Je potřeba nastavit jasná pravidla tak, aby měly informace na stránkách kontinuitu obsahu a formátu. Právě udržením stejného formátu vzhledu se stránky stávají přehledné a uživatel se na nich lépe orientuje. Čím více spolkům / organizacím dáme prostor informace publikovat, tím budou mít stránky větší smysl.

SDÍLENÍ INFORMACÍ

Pro rychlé informování občanů je potřeba využít kombinaci sociálních sítí a mobilního rozhlasu. Například Instagram lze propojit s dalšími sítěmi tak, že stačí používat jen jednu síť a obsah se sdílí automaticky na další sociální sítě. Uživatelé pak sledují svou síť dle libosti. Účty na sociálních sítích by podle potřeby spravovalo vedení města: starosta, tajemník a příslušní pracovníci MÚ. Na toto je ovšem potřeba stanovit jasná pravidla a ty pak dodržovat. Jen tak lze dosáhnout přehlednosti a srozumitelnosti.

OBSAH WEBU

Co by tedy mělo být na stránkách? Pokud na něco na začátku zapomeneme, není problém to přidat, ale lépe je na to myslet hned a realizovat v jednom balíku. Pokud vybereme firmu, která má s tvorbou tohoto typu stránek zkušenosti, tak nás jistě nasměrují správným směrem již od začátku. Co však chybí současným stránkám je více než patrné.

Aktuality
- na titulní straně s měnícími se náhledy
- kalendář akcí přístupný z titulní strany
- kulturní akce - spravovány kulturním výborem
- sportovní akce - spravovány sportovním výborem

Úřad
- přehledná struktura úřadu a kontakty na zaměstnance - na jedno kliknutí
- územní plán - k nahlédnutí jako v Dražicích (www.sempro.cz/drazice)
- všechny připravené projekty k realizaci - s náhledy a plány pokud nejsou "tajné"
- všechny vyhlášky města
- přehledný archiv zpravodaje
- ceník poplatků - odpady, vodné stočné, poplatek za psy atd.
- ideálně připravit účet občana, kde by mohl každý občan evidovat své poplatky (přístup by mohl být pomocí služby MojeID)

Zastupitelstvo
- složení ZM + RM + kontakty na všechny
- složení výborů a ostatních orgánů města + kontakty
- osadní výbory a jejich složení + kontakty
- plnění rozpočtu - klikací rozpočet (monitor.mfcr.cz/jistebnice)
- všechny zápisy z orgánů města

Další
- umožnit organizacím používat subdoménu jistebnice.cz ve znění například "sokol.jistebnice.cz", což by mohlo ušetřit náklady možná zanedbatelné, ale proč ne. Minimálně tuto možnost nabídnout.
- umožnit organizacím vlastnit e-mailovou schránku na doméně @jistebnice.cz (opět příklad "sokol@jistebnice.cz")

Výše uvedené informace jsou určeny hlavně pro občany, kteří v našem městě již žijí, a kteří jen něco hledají nebo potřebují vyřídit.

Další skupinou návštěvníků stránek jsou pak lidé, kteří přicházejí na naše stránky jako "cizinci" s nějakou otázkou a potřebují snadno a rychle najít odpověď. Pokud nenaleznou odpověď, může je to odradit od jejich zájmu, ať je jakýkoliv. Jaké mohou být jejich potřeby a jak jim vyhovět?

Chci v Jistebnici a jejím okolí žít...
- seznam městských reality a pozemků ke koupi
- soukromé reality a pozemky ke koupi
- aktuální pořadník na byty
- aktuální pořadník na byty v DPS

Jedu na výlet a hledám ubytování a dobré jídlo...
- možnosti ubytování
- možnosti stravování

Potřeboval bych nějaké služby...
- kontakty na řemeslníky a služby
- kontakty na místní firmy
- lékaři a jejich zástupy v případě nepřítomnosti
- nabídka zaměstnání

Chtěl bych se zapojit do nějaké spolkové činnost...
- odkazy / kontakty na sbory dobrovolných hasičů
- odkazy / kontakty na sportovní spolky
- odkazy / kontakty na kulturní spolky

Jedu na běžky nebo kolo. Okolí neznám...
- aktuální cyklotrasy / běžkařské trasy - použití vložených map - může obsluhovat sportovní výbor
- všechna sportoviště a možnosti jejich využití - odkazy / kontakty

DALŠÍ REFERENCE


Rozhodně netvrdím, že udělat nové stránky a nastavit informační kanály k občanům bude jednoduché a lusknutím prstů. Bude s tím hodně práce a je jasné, že i po spuštění nové verze se budou vychytávat mouchy. Ale v kontextu všeho co nám schází, se jedná o tu jednodušší práci, která nijak nezruinuje rozpočet. Je však potřeba k projektu přistoupit jako ke kolektivní práci, vytvořit jej ku prospěchu nás všech, protože když budeme dobře sdílet informace, usnadní to život nám všem.