Okolo Zudova vrchu


V sobotu 26.4.2014 krátce po 13. hodině odstartoval v Lovětíně již 16. ročník oblíbeného štafetového závodu Okolo Zudova vrchu a zahájil tak závodní cyklistickou sezónu na Vysočině. I letos byl tento závod zařazen jako úvodní závod seriálu Ecorem Vysočina MTB Cup 2014, který kromě něj čítá ještě dalších 8 závodů, a tak se tu sešla skoro dvoustovka bikerů.
O vítězství bojovaly nejen mužské týmy složené ze 4 závodníků a ženské, juniorské a žákovské týmy složené ze 3 závodníků, ale o rozhodující setinky vteřin se prali i jednotlivci.
Všichni jezdci absolvovali trasu dlouhou 10,15 km, když hned po startu z lovětínské návsi (595 m n./m) vystoupali na její nejvyšší bod - Havlův kopec (679 m n./m), který dostatečně prověřil jejich kondici a kapacitu plic, lesními a polními cestami sjeli do Batelova a následně lesem na nejnižší, lehce podmáčené a bahnité, místo závodu - Hanzalky (524 m n./m) a opět do kopce, tentokrát lesní cestou přes kořeny zpět do cíle opět na lovětínské návsi, kde probíhaly předávky mezi týmovými kolegy. Někteří prostě jen projeli spolu ruku v ruce cílem-startem, někteří se plácali po zádech, zadku a ostatních částí těla, kam se zrovna vyčerpaný cílový jezdec z posledních sil trefil a někteří nadržení nedočkavci málem svému cílovému kolegovi i ujeli.
Protože z minulých ročníků, kterých jsme se účastnili, víme, že je to fajn závod s pěknou bikovou trasou a pohodovou atmosférou, postavili jsme dokonce 4 týmy: muži (Zdeněk Tomeček, Martin Polák, Jiří Hořejší, Vladimír Novák), ženy (Lucie Tomečková, Kristýna Nováková, Petra Königsmarková), junioři A (Radek Novák, Jaroslav Šitner, Milena Cesnaková - ač není junior/ka pořadatelé umožnili její start v chlapecké juniorské štafetě) a junioři B (Jiří Rytíř, Jiří Hořejší, Jan Petr) a Janu Hořejší, která k sobě neměla dvě potřebné ženy, jsme „půjčili“ do týmu dvou juniorů pod názvem Michal Mareš, kteří zase neměli do týmu třetího mladého. Vtipné bylo, že když Jana jako druhá ze štafety dojela do cíle, nikdo nebyl připravený, aby od ní tu „pomyslnou“ štafetu převzal - kluci ji buď nepoznali nebo ji nečekali tak brzy v cíli, takže Jana musela zastavit před cílovou čárou a počkat až se junior z jejího týmu dostaví, aby ho mohla plácnout a poslat na trať. Celkem zajímavé je například i to, že náš čtyřčlenný tým mužů měl celkově lepší čas než náš ženský tým - „tréninky“ s kočárky evidentně nestačí. Je třeba vyzdvihnout bojovnost „opařanského“ juniorských týmu, který se přihlásil do soutěže juniorů ač věkem spadají pod kategorii starších žáků a dále také Jardy Šitnera, který v hodnocení jednotlivců skončil jako šestý junior, ale kdyby jel za starší žáky podle svého ročníku narození, vystoupil by na stupínek stříbrný. To, že Milena Cesnaková startovala v naší chlapecké juniorské štafetě, dovolili pořadatelé na náš dotaz pár dní před startem, nejspíš proto,že netušili jak kvalitní a rychlá závodnice to je - následně při vyhlašování vítězů štafet juniorů toho evidentně dost litovali, protože to neopomněli náležitě okomentovat.
Trasa závodu i závod jako takový se nám všem líbil. Trochu nás však mrzela „úprava pravidel“ či jak to nazvat ze strany pořadatelů spočívající v tom, že některým jedincům bylo umožněno jet víckrát za různé týmy, což se vymyká smyslu a myšlence tohoto štafetového závodu. Pokud bychom toto udělali i my, mohli jsme mít jak týmových tak individuálních medailí víc :-).

Výsledky našich:

Týmy: Muži 8.
            Ženy 6.
            Junioři A 2.
            Junioři B 9.

Jednotlivci:
    5. Zdeněk TOMEČEK                  0:24,26 (5. v kat. muži)
  19. Martin POLÁK                         0:26:06 (16. v kat. muži)
  29. Radek NOVÁK                                    0:26:42 (5. v kat. junioři)
  32. Jaroslav ŠITNER                       0:27:14 (6. v kat. junioři)
  39. Jiří HOŘEJŠÍ                             0:27:56 (31. v kat. muži)
  42. Milena CESNAKOVÁ             0:28:00 (1. v kat. ženy)
  85. Vladimír NOVÁK                     0:30:26 (63. v kat. muži)
102. Jiří RYTÍŘ                                 0:31:38 (6. v kat. starší žáci)
131. Jan PETR                                   0:34:06 (10. v kat. starší žáci)
135. Lucie TOMEČKOVÁ               0:34:33 (11. v kat. ženy)
161. Petra KÖNIGSMARKOVÁ     0:37:26 (16. v kat. ženy)
164. Jiřík HOŘEJŠÍ                           0:37:55 (14. v kat. starší žáci)
174. Kristýna NOVÁKOVÁ                        0:39:27 (18. v kat. ženy)

176. Jana HOŘEJŠÍ                          0:39:46 (19. v kat. ženy)