Táborské okruhy

Čtvrtý ročník Táborských okruhů odstartoval v úterý 22.dubna 2014. Jde o seriál závodů silničních kritérií, které se jezdí na kilometrovém oválu Odpočinkové zóny Komora na Sídlišti Nad Lužnicí.
Součástí tohoto podniku je již třetím rokem i soutěž škol v cyklistice, která nese podtitul „Hledá se mistr světa 2015“. Cílem je samozřejmě přilákat k cyklistice nové tváře z řad dětí a třeba mezi nimi najít i nějaký opravdu velký talent. Oproti předchozím dvěma ročníkům byly letos změněny propozice v tom smyslu, že na start se postaví závodníci z šestých tříd a naopak deváťáci jsou ze soutěže vyloučeni - k naší nemalé nelibosti (Jarda Šitner, Nikola Nováková, Kristýna Nováková).
Na start se postavilo celkem 38 žáků na horských kolech, kteří se poprali o body do závěrečného hodnocení škol.
V závodě osmých tříd svedl dramatický souboj o celkové třetí místo Ondřej VAČLENA s Celestýnou Součkovou (2. ZŠ Školní náměstí Sezimovo Ústí). Ondra byl v cíli hodně šťastný, že se nenechal předjet „holkou“, i když ta „holka“ závodí za ČEZ Cyklo Team Tábor a nandavá to běžně i většině kluků, takže to je pro ně velice kvalitní soupeř. V této kategorii zvítězil Matěj Syrovátka (ZŠ Husova Tábor), druhý dojel Jan Burgstaller (ZŠ Mikuláše z Husi Tábor). Na pátém místě dojel Jan PETR a hned za ním Jiří RYTÍŘ (oba ZŠ Opařany), devátá skončila Pavlína KUBŮ.
V soutěži sedmých tříd suverénně zvítězil Jiří HOŘEJŠÍ (ZŠ Opařany) V cíli popsal svůj vztah k závodění a cyklistice takto: „Cyklistiku závodně neprovozuji, ale už jsem nějaký závod jel. Baví mě to a je možné, že se cyklistice začnu věnovat víc,“ Druhý skončil Tadeáš GRYM a třetí dojela Kamila Janů(ZŠ Mladá Vožice). Bramborovou medaili si odnesl Vojtěch STUDENOVSKÝa sedmé místo si vyjela Dana ŠITNEROVÁ.
V nejmladší kategorii, v kategorii žáků šestých tříd, vyhrál Jakub Ťoupalík (ZŠ Mikuláše z Husi Tábor), bratr Adama, ve kterém má svůj velký vzor. Na druhém místě skončil Michal Šimák (ZŠ Chýnov) a jako třetí projela cílem Veronika Kalabová (ZŠ Helsinská). Zástupci ZŠ Jistebnice skončili na šestém místě - David POLEDNE a na jedenáctém místě - Jindřich ČÍTEK.
Po prvním závodě se ZŠ Jistebnice zařadila s 237 body na druhé místo za ZŠ Husova Tábor (263 bodů).

Závodníci hlavního závodu na padesát kol si opravdu užili velké zvraty v aprílovém počasí, když při prezentaci z nebe doslova lily provazy vody, na startu ještě pršelo a v cíli už svítilo sluníčko. Závod měl zcela nečekaný a překvapivý průběh - již v šestém kole se podařilo dvojici závodníků  - Roman Fürst (Dukla Praha) a Tomáš Okrouhlický (AC Sparta Praha) dostat do úniku, který udrželi až do posledního kola. O vítězství se rozhodlo až v závěrečném spurtu do cíle, když jako první protnul pásku Roman Fürst.
Juniorů se na start postavilo pouze šest statečných, závod zdárně dokončili pouze čtyři. V jedné ze zatáček přišel hromadný pád, po kterém museli odstoupit dva velcí favorité, domácí Adam Ťoupalík a Pavel Camrda - chotovinský jezdec v barvách rakouské stáje RC ARBÖ Wels Gourmetfein. Vítězem se stal jeho stájový kolega Rakušan Marcel Huber (RC ARBÖ Wels Gourmetfein), druhý dojel Martin Matějček (ČEZ Cyklo Team Tábor) a na třetím místě skončil Nils Friedl (RC ARBÖ Wels Gourmetfein).

Druhý závod Táborských okruhů se pojede 20.5.2014.