Soběslavský maratonV sobotu 12.10.2013 proběhl již 8. ročník Soběslavského maratonu. Oproti ročníkům přecházejícím pořadatelé ze Švec Cyklo Team Soběslav nezařadili tento závod do žádného ze seriálů jako např. Galaxy série. Velkou motivací a lákadlem pro bikery mělo být vyhlášené prize money pro první tři muže a ženy v celkovém pořadí na dlouhé trati v celkové částce Kč 18.000,-. Zasáhlo však počasí - celý pátek, tedy den před závodem, vydatně pršelo, teploty nedosahovaly příliš vysokých hodnot a ani v sobotu ráno to na obloze nevypadalo moc pozitivně - a na start se tak postavilo celkem pouhých 43 dospělých závodníků a 5 dětí. Nakonec pořadatelé díky malému počtu startujících snížili avizované prize money na polovinu a obě trasy byly odstartovány z náměstí v Soběslavi současně v 11 hodin. Trasu krátkou 40 km absolvovalo 30 bikerů a bikerek, na trať dlouhou 65 km (2 okruhy) se vydalo pouze 13 odvážných, z toho 2 ženy. Trasy vedly po okolí Soběslavi, převážně po polních a lesních cestách, závodníci překonali i několik brodů přes potok. Kdo neměl návleky na boty, opravdu prohloupil - už po pár prvních kilometrech měl nohy v tretrách mokré a studené, ne-li doslova zmrzlé.

Vítězem krátké trasy a zároveň prvním v kat. C se stal Libor Šaroun (CK Kučera Znojmo) s časem 1:27,19, mezi ženami zvítězila Eva Kornalíková (Kraken Team Dobříš) v čase 1:46,21.

Na dlouhé trase projel cílovou páskou jako první David Kníže (CT J.Hradec U SK Kamen) za 2:11,42. Zdeněk Tomeček z GS Cyklo Teamu Jistebnice přijel na třetím místě v čase 2:22:47, když v druhém okruhu musel spravovat defekt na zadním kole. Měl štěstí, že kolem právě projížděl domácí závodník Petr Mikula a půjčil mu pumpičku. V ženách zvítězila letos bezkonkurenční Milena Cesnaková v dresu Čistého sportu.cz za 2:34,22, když Anně Haselbauerové závodící za Švec Cyklo Team Soběslav nadělila téměř půl hodiny.

Soutěž dětí probíhala „velice zajímavě“, když na start nastoupilo 5 dětí, každé v jiné kategorii, takže nakonec byly všechny spokojené - všichni malí závodníci zvítězili a domů si na krku odnesli zlatou medaili a v tašce sladké odměny. Ti nejmladší byli Terezka TOMEČKOVÁ (GS Cyklo Team Jistebnice) v kat. dívky do 6 let a Matěj TOMEČEK (TS Cyklo Team Jistebnice) v kat. chlapci do 6 let.

Po vyhlášení těch nejlepších a bohaté tombole, kde hlavní cenou bylo kolo zn. Prodoli, se všichni poměrně rychle rozjeli zpátky do tepla svých domovů.


Lucka Tomečková