Rozvoj turismu a zřízení informačního centra v Jistebnici


Výsledky monitoringu návštěvníků obce Jistebnice a okolí (ke stažení zde) působí v komplexu vcelku pozitivně. Máme tu krásnou přírodu, super udržované cyklistické a běžkařské trasy, sem tam nějaké památky, rybníky či jiné přírodní a kulturní zajímavosti. Proč tedy Jistebnice a okolí není primárně cílovým místem návštěvníků, kteří by zde strávili vícedenní dovolenou? Z hlediska samotné obce Jistebnice, patrioti prominou, není moc co nabídnout. Síň Richarda Laudy, Jistebnický zámek, kostel Sv. Michala, kostelík Sv. Máří Magdaleny, Jistebnická tvrz. Když opomenu komplikovanost příp. absenci možnosti přístupu do většiny objektů, obdobné pamětihodnosti může nabídnout každá druhá obec. Srovnáme-li atraktivitu severní části Jistebnicka (bizoni, golf, kamenný útvar Čertovo břemeno, "stará" Česká poštovna, vesnická památková zóna Ounuz, sjezdovka Monínec, atd.), musíme si přiznat, že tato oblast strčí samotnou Jistebnici lehce do kapsy. Kde je tedy gró Jistebnice, které by dokázalo návštěvníky upoutat o pár dní více?


Hledání gró obce Jistebnice, je aktuálně předmětem intenzivního "brainstormingu" SNK 5J, uvítáme jakékoliv podněty či návrhy veřejnosti, kteří se chtějí podílet na rozvoji cestovního ruchu v obci Jistebnice a okolí. Jestliže se nám tento počin podaří, nejenže se Jistebnice bude propagovat "sama", ale zvýší se i počet návštěvníků trávících v obci Jistebnice vícedenní dovolenou, což bude mít v konečném důsledku vliv na zlepšení občanské vybavenosti obce Jistebnice (zvýšení nabídky produktů a služeb - rozvoj podnikatelských aktivit, vznik nových pracovních míst, zvýšení atraktivity obce Jistebnice..).


Ráda bych zde upozornila na článek Mgr. Pavla Šimáka, který se zaobírá reálnou možností zpětného získání statusu historického města pro obec Jistebnice na základě Novely obecního zákona č. 234/2006 Sb. Myslíte, že návštěvníci raději pojedou do obce Jistebnice anebo do historického města Jistebnice?


A nyní k prvnímu kroku, který dopomůže k vyšší informovanosti návštěvníků o krásách Jistebnicka: Zřízení informačního centra by v rámci své působnosti vykonávalo informační servis pro návštěvníky obce Jistebnice (památky a jejich zpřístupnění, možnost ubytování, propagační materiály aj.), příp. informační servis pro občany a podnikatele v rámci veřejné správy. Dále by mohlo sloužit jako školící místnost v rámci např. zvyšování počítačové nebo jazykové gramotnosti obyvatelů obce nebo jako místnost pro pořádání výstav místních umělců či výchozí místo pro realizaci kulturně-společenských aktivit místních spolků. K financování zřízení informačního střediska lze využít dotačních prostředků z Programu rozvoje venkova, v rámci Fische č.11: Zvýšení počtu a kapacit místních lídrů (podrobnější informace na www.maskrajinasrdce.cz, umístění informačního střediska ve volných prostorách přízemí obecního úřadu (volební místnost). Cílem zřízení informačního centra je však poskytnout takové informace a možnosti pro kulturně-společenské a sportovní vyžití, které by návštěvníky motivovalo k strávení vícedenní návštěvy v obci Jistebnice a okolí.

Ing. Magdalena Rezková