úterý 14. října 2014

Cunkov opět pokořen

Cunkov - kopec, o kterém si dovoluji tvrdit, že ho mají v povědomí všichni cyklisté bez rozdílu věku a kola minimálně z okresu Tábor a dost možná ještě dál. Kopec, který určuje míru trénovanosti jednotlivců, a to hlavně na jaře, kdy v rozhovorech mezi jedinci s přilbou na hlavě a pestrobarevným oblečením padají věty typu: „Tak co, už jsi letos jel Cunkov - a co?“ a „Nepojedeme si vyšlápnout Cunkov?“ Prostě kopec s velkým „K“, který stojí za to.
Letos již po 44. si na něm poměřili své síly závodníci hlavně na kolech silničních, ale našlo se i několik „bikerů“, kteří si tento závod do vrchu nenechali ujít. Někteří proto, že silniční kolo prostě doma nemají, jiní proto, že horská kola mají o trochu lehčí převody :-) a další prostě jen jeli kolem a po závodě si dali ještě pár kilometrů tréninku někde v terénu, takže spojili příjemné s užitečným.
A pro představu trochu čísel: start jako již tradičně na náměstí v Sedlci v nadmořské výšce 413 m n./m. V prvním balíku závodníků kadeti, muži nad 40 let a ženy, v druhém pak junioři, muži do 39 let a Elite. Oba dva balíky drží pohromadě a závodit se začíná vlastně až těsně pod kopcem, což je značná výhoda pro slabší jedince, kteří nemusí od začátku šlapat sami, ale značný kus cesty se „vyvezou“ - stačí jen být schovaný a držet tempo. Po cca 3,75 km jsme na 495 m n./m, začíná stoupání a s ním i první zatáčky. Spolu se stoupající nadmořskou výškou stoupá i tempo těch, kteří se poperou o medaile, což je pro běžnou nezávodní populaci jev naprosto nepřirozený a nepochopitelný. Navíc, kdo by si myslel, že po projetí do vesničky na kopci ohlašující se cedulí s nápisem Cunkov, trápení závodníků končí, je na omylu - ostrá zatáčka doprava a „poslední kopec“, který je už opravdu na silnou morálku všech, hlavně proto, že často se rozhoduje až tady - cíl je totiž nahoře u vysílače nad Čertovým břemenem v nadmořské výšce 720 m n./m. Závod do vrchu Cunkov je tedy dlouhý 6 km s celkovým převýšením 302,5 m.
O tom, že tenhle kopec bolí opravdu všechny, svědčí krásné předcílové fotografie - ústa lapající po dechu, často se slinou na bradě, oči buď vytřeštěné nebo naopak hledící do nepřítomna, svaly na nohou, rukou i celém těle napnuté, kola vychýlená na jednu či druhou stranu při spurtu do závěrečných metrů, usmívá se opravdu málokdo. A přesto po pár vteřinách v cíli zní ze všech stran: „Super závod, super kopec, příští rok přijedeme znovu.“
Letos pořadatele naprosto zklamala technika a odstopované závodní časy zmizely do ztracena a nenávratna. Bohužel. Naštěstí alespoň pořadí ručně psané zůstalo zachováno, a tak mohlo dojít i na vyhlášení těch nejlepších v jednotlivých kategoriích. První tři „eliťáci“ si odnesli i pěknou finanční prémii, všichni na bedně obdrželi krásné medaile ve tvaru pětilisté jistebnické růže vyrobené firmou Efaflex - CZ s.r.o. a díky sponzorům závodu: Městu Jistebnice, Kalas sportswear, Prodoli s.r.o. Veselí nad Lužnicí i věcné ceny.
Vítězem kategorie Elite s nejrychlejším časem dne se stal Václav NEŽERKA (Lawi-Author Team), za ním dojeli Michael BOROŠ (ČEZ cyklo team Tábor) a Pavel CAMRDA (RC Arbö Wels Gourmetfein). V kategorii juniorů vyhrál Vojtěch MODLITBA (H.M. sport Č.Krumlov) před domácím Radkem NOVÁKEM (GS cyklo team Jistebnice), mezi kadety zvítězil Jan PETR (GS cyklo team Jistebnice) před Jiřím SADÍLKEM (CT Sauna bar H.Cerekev) a Patrikem ŠMEJKALEM (CT Weber). V kat. mužů do 30 let si pro vítězství dojel Václav PIVOŇKA (SB cyklo Olympia), na druhém místě skončil Radek KOBLIC (ČEZ cyklo team Tábor) a na třetím Pavel ZÁSTAVA (Bike team Vodňany). Mezi muži do 40 let zvítězil Zdeněk TOMEČEK (GS cyklo team Jistebnice), jako druhý dojel Bedřich PRŮCHA (Cykloservex.Medila) a jako třetí Tomáš KOTRLÍK (CX Kern). V kat. muži C do 50 let se vítězem stal Martin KŘÍŽ (CT Weber), když jeho největší soupeř Petr Cirkl se rozhodl jet v kategorii Elite, pro druhé místo si dojel Oldřich MÍKA (Galaxy CykloŠvec) a jako třetí skončil Karel JURÁŇ (Diablo sport Č.Krumlov). Michal ZRNÉČKO (Diablo sport Č.Krumlov), vítěz kategorie mužů do 60 let, dokonce předjel kromě Martina Kříže i všechny ostatní muže o kategorii mladší, na stříbrnou příčku vystoupil Josef DVOŘÁK (Kola BSP Planá nad Lužnicí) a z bronzové medaile se radoval Karel SCHWARZ (Cyklo Kohout). Vítězem nejstarší mužské kategorie se stal Miloslav ŠUSTR (RICOH Impromat Tábor) před Jaroslavem ŠVADLENOU (Galaxy CykloŠvec) a Petrem NOVÁKEM (Mastercam Loko Praha). Absolutní vítězkou mezi ženami se stala teprve čtrnáctiletá nadějná závodnice Kamila JANŮ (Velosport Valenta team), jako druhá skončila Pavla KOSTKOVÁ (Maraton cz) a na třetím místě dojela Lucie TOMEČKOVÁ (GS cyklo team Jistebnice).

Co dodat na závěr? Všechny vás srdečně zveme na příští rok na start již 45. ročníku cyklistického Závodu do vrchu Cunkov. Protože, kdo nepokořil Cunkov a neviděl bizona, jako by nebyl.