úterý 6. srpna 2013

Salzkammergut Trophy 2013

S více než 4500 účastníků ze 37 zemí je závod Salzkammergut Trophy v Bad Goisern největším MTB maratonem v Rakousku a cyklistickou událostí pro profesionály i amatéry od nuly do sta let. Letošní 16. ročník se konal 12. - 14.7.2013, hlavní závod a zároveň třetí díl seriálu Marathon Man Europe se jel v sobotu 13.7.2013.

Každým rokem je cílem organizátorů nadchnout pro horskou cyklistiku další a další nové adepty. Proto mají pro všechny výkonnostní kategorie připraveny odpovídající délky tras:

- závod i pro jednokolky do velikosti 29” bez převodů - startují o 10 minut napřed, rakouské mistrovství

Všechny tratě vedou jezdce přírodní krajinou mezi městečky Hallstatt, Gosau, Obertraun, Bad Goisern, Bad Ischl a oblastí Ausseer Land. Kromě všech čtyř míst světového kulturního dědictví překonají bikeři mimo jiné i horu Salzberg vysoko nad městem Hallstatt, kde na ně čeká prudké stoupání, které dosahuje až 30 %, projedou kolem malebného jezera Gosausee - k vychutnání krajiny ale moc času a někdy ani sil nemají. Časové limity na jednotlivých kontrolních bodech jednotlivých distancí jsou nastaveny tak, aby je stihli i ti, kteří pojedou průměrnou rychlostí kolem 10 km/h. Na trati je dostatek občerstvovacích stanic, v cíli se tým masérů postará o rychlou regeneraci unavených svalů. První tři v každé kategorii obdrží velké „dachsteinské trofeje“ - přes 100 mil. let staré fosilie z doby křídy. Zajímavostí je, že na organizaci se podílelo 930 dobrovolníků.

Tento závod je tradičně výzvou pro stovky Čechů i díky své dojezdové dostupnosti - na startovní listině se jich letos objevilo více než 400. Největší ambice měl Ondřej FOJTÍK (X-Sports Cannondale Koma), který obhajoval loňské vítězství na královské trase A - 211 km. Dle jeho slov to pro něj byla velká výzva, na kterou si věřil, ale z Rakouska si s časem 9:57,03 nakonec odvezl „jen“ stříbrnou medaili. Zvítězil Luis Leon PINTO z Portugalska v čase 9:53,38. Oba závodníci ale poprvé v historii pokořili na této extrémní trase magickou hranici 10 hodin, třetí dojel Němec Rupert PALMBERGER 10:02,41. Mezi ženami na dlouhé trase zvítězila Němka Katja HENTSCHEL 13:41,53 před Italkou Michelou TON 14:12,35 a Brazilkou Danielou GENOVESI 14:30,33. Závod na 211 km s převýšením více než 7.000 výškových metrů je právem označený za nejtěžší maraton v Evropě, průměrně ho nedokončí 30 - 50 % startujících, kterým startovní výstřel zazní na náměstí v Bad Goisernu již v 5 hodin ráno.

Na trase B 119,5 km vyhrál domácí Herman PERSTEINER 5:08,43 před dalšími dvěma Rakušany, Davidem SCHÖGGLEM 5:17,09 a Martinem FEICHTEGGEREM 5:27,31. Mezi ženami první tři místa celkově obsadily ženy kategorie AK2, takže rčení, že s věkem ženy zrají jako víno se může uplatňovat i na bikerky. Zvítězila Sabine SOMMER 6:10,25 z Rakouska, druhá rovněž Rakušanka Tamara MUHR 6:34,30, na třetím místě dojela Němka Tanja TRINKWALTER 6:46,48. Nejlepšími Čechy mezi muži byl na 8. místě Aleš STRNAD (Eleven MTB Příchovice) 5:36,37 a mezi ženami na 4. místě Milena CESNAKOVÁ (GS Cyklo Team Jistebnice), zároveň první v kategorii AK1 s časem 6:48,52. Ani ostatní bikeři závodící za GS Cyklo Team Jistebnice se v davu neztratili:

12. mezi ženami Jana MATLÁŠKOVÁ 7:42,17, sedmá v kategorii AK3

24. mezi muži, pátý Čech Zdeněk TOMEČEK 5:52,47, osmý v kategorii AK2

161. mezi muži Lukáš CODL 6:52,02, čtyřicátýčtvrtý v kategorii AK1

V soutěži týmů GS Cyklo Team Jistebnice skončil na skvělém 8. místě z 59 týmů trasy B!!!

V letošním roce bylo připraveno i několik novinek, pro účastníky i diváky, mezi nimi závod Trophy Eliminator - akční podívaná v centru Bad Goisernu. Vždy čtyři bikeři startovali v jedné jízdě, dva nejrychlejší postupovali do dalšího kola. Ve finále tedy nakonec stanuli 4 nejrychlejší ženy a 4 nejrychlejší muži, kteří bojovali o prize money v celkové výši € 3150,-. Mezi muži zvítězil domácí Daniel FEDERSPIEL, z žen byla nejrychlejší též Rakušanka Lisa MITTERBAUER.

V neděli dopoledne odstartoval i závod Junior Trophy pro děti a mládež ve věku 3 - 16 let. Start a cíl byl stejně jako pro velké bikery předchozí den na náměstí v Bad Goisernu. Děti byly rozděleny do 7 kategorií dle věku, přičemž v jedné kategorii byly spojeny vždy dva ročníky. Chlapci a dívky startovali společně, ale hodnoceni byli zvlášť. V cíli všichni závodníci obdrželi perníkové medaile a tričko Trophy 2013. Nejlepší tři chlapci a dívky každé kategorie byli odměněni trofejemi, následovala bohatá tombola o hodnotné ceny. Jistebničtí měli i tady svoji malou zástupkyni - Terezku TOMEČKOVOU, nar. 2010, která na závodech teprve začíná sbírat zkušenosti a ve své kategorii U5 dojela do cíle na celkovém 33. místě ze 44 závodníků, jako 10. dívka s časem 3:11,6. Zato měla velké štěstí v tombole - domů si odvezla modro-oranžovou přilbu zn. Scott.

Ve stejný den se konal i závod ve sjezdu jednokolek, který se jel také jako rakouské mistrovství. Na odvážné účastníky čekala trať dlouhá 4,1 km s klesáním 500 výškových metrů, která vedla po lesních stezkách a bobové dráze. Pro laiky jsou zajímavá i pravidla tohoto závodu, jako např., že se nesmí běžet, při chůzi se jednokolka musí strkat před sebou, povoleny jsou jen jednokolky do 26” bez převodů atd.

Celý třídenní bikerský svátek provázel bohatý doprovodný program, např. v pátek odpoledne byly v budově obecního úřadu prezentovány nejkrásnější MTB etapové závody světa jako např. Crocodile Trophy 2012 s vítězem Ivanem Rybaříkem, Dolomiti Lagorai Challenge, Trans Tunisie Marathon, Titan Desert, Langkawi MTB Challenge Malajsie a další, v sobotu Afterparty s diskotékou do ranních hodin, po celý víkend bike Expo – kde přes 90 vystavovatelů představovalo aktuální novinky z cyklistické branže a na mnoha stáncích jste mohli nakupovat za speciální snížení výstavní ceny nebo třeba zdarma testovat produkty.

Ale ať už jedete trasu 211 nebo 22 km, v cíli na náměstí Bad Goisernu, do posledního místa zaplněném diváky, fanoušky i místními občany, se každý cítí jako vítěz - potlesk, blesky fotoaparátů, pod cílovou branou zdvižené ruce či alespoň palce dojíždějících na fotkách - nádherná atmosféra, kterou stojí za to zažít. Takže za rok na Salzkammergut!