pátek 9. srpna 2013

Pálavský krpál Mikulov

Jako na zahraniční dovolené v tropech, ale bohužel bez moře, si připadali účastníci 4. závodu Galaxy série 2013 v sobotu 3.8.2013 - Pálavského krpálu v Mikulově, když ve stínu naměřili 39o C a na sluníčku pražilo dokonce 44o C.

Stavitelem tratě - dlouhá dvě kola 72 km, krátká jedno kolo 38 km, byl závodník Milan Bachman, vítěz loňského ročníku, který se letos na start závodu nakonec nepostavil. Jeho mottem bylo provést závodníky tím nejkrásnějším koutem jižní Moravy i rakouského příhraničí, projet se po stopách Lichtenštejnů, mezi vinohrady i po úbočích Pálavy.

Letošní ročník „krpálu“ se jel jako Mistrovský závod Galaxy série 2013 s vyšším bodovým ohodnocením, a to každému závodníkovi, který dojel úspěšně do cíle se na jeho bodové konto do seriálu připsalo o 50 bodů více než při jakýchkoliv jiných závodech Galaxy série. Takže už jenom zúčastnit se stálo za to. Závodníci z GS Cyklo Teamu Jistebnice, GS Junior Team Jistebnice, i APEX-BIKE Ladies Team Jistebnice se však nejenom zúčastnili, ale šestkrát obsadili dokonce i posty nejvyšší, medailové a třikrát skončili těsně pod bednou. Takže cíl byl splněn na více než sto procent, byli vidět i slyšet - při závodě na trati, při vyhlašování výsledků, v jejich stanovém městečku, které jako jedno z mála vydrželo až do neděle a nakonec i v sobotu do pozdních nočních hodin při cimbálovce ve sklípku.

Už start dlouhé trati v 11 hodin na rozpáleném náměstí v Mikulově byl hodně o morálce. Vyprahlé a rozpukané polní cesty, hlavně mezi vinohrady, na kterých se prášilo jak v poušti, rozpálený tekoucí asfalt, téměř žádný stín, chybějící tekutiny na občerstvovacích stanicích - to vše prověřilo fyzické i morální síly závodníků všech kategorií i výkonností. V cíli nakonec díky hasičům, neúnavně kropícím všechny dojíždějící bikery, nikomu nechyběly sprchy, které kempování v areálu letního amfiteátru nenabízelo. Stejně se nakonec téměř všichni závodníci, jejich doprovod i přihlížející sešli na koupání v nedalekém lomu.

Jistebničtí se ve svých zážitcích ze závodu víceméně shodli - horko, vedro, pekelně..., příkré schody v Mikulově kousek před cílem všichni neobratně vytlačili už jen právě díky vidině cíle a vody. Zdenda Tomeček si je ještě před startem byl natrénovat a v pohodě je vyjel, při závodě se to opravdu nedalo, v cíli mu chvíli trvalo než ho začala poslouchat pusa a pronesl pár souvislých srozumitelných vět - vedro a vražedné tempo závodu (průměr 33,2 km/h) si vybraly svou daň. Filip Ryjáček s Jirkou Hořejším si v cíli prostě jen sedli a nepřítomně zírali před sebe. Na Lukáše Codla se usmálo štěstí a konečně také našel tu správnou závodní motivaci a zúročil tak v tréninku odšlapané stovky a stovky kilometrů. Z celkového třetího místa - prvního ve své kategorii - měl obrovskou radost a chuť i na dalších závodech rozhlížet se z nejvyššího stupínku. Výborně jeli i další závodníci jako třeba Vláďa Novák, kterému Filip s Jirkou nadělili pouze necelých pět minut a přinesl tak GS Junior Teamu Jistebnice nejvíce bodů do teamové soutěže, a jeho dcera Nikola, která si stejně jako Katka Nádvorníková a Jana Hořejší, odnesla tu pomyslnou, všemi neoblíbenou, bramborovou medaili.

V neděli jsme si opět udělali cyklo výlet po okolí, najeli jsme asi 50 pohodových km: Lednice - Valtice - Tři Grácie - Apollonův Chrám. Samozřejmě nechyběla zastávka na pivo či rádlera, kávičku, oběd i zmrzlinu. Opět nám sluníčko dopřávalo, ani v Lednici jsme se neochladili, ale moc jsme si to užívali. Od kamaráda Evžena, který se svou přítelkyní Ivetou vyrazil výletit s námi, jsme se např. dozvěděli moc užitečnou radu - při velkém horku si nalij vodu po noze do boty, ty nohy v tretrách potom tolik nepálí :-). A najednou tu byla cesta domů - aby nám to lépe a veseleji utíkalo, otevřeli a vypili jsme několik lahví skvělého vína z Pálavy, které každý závodník dostal od pořadatelů a začali jsme se těšit na 5. závod v Náměšti nad Oslavou, který se pojede 17.8.2013.